na newsa

Sportowy Czempionat Polski Młodych Koni w swojej jedenastej edycji miał nie tylko liczną, ale i bardzo dobrą obsadę. Impreza, która miała być uzupełnieniem Mistrzostw Polski Młodych Koni, staje się dla: jeźdźców, trenerów, właścicieli i hodowców najważniejszą w roku dla selekcji młodych skoczków.

„SCPMK to jedna z ważniejszych imprez znajdujących się w naszym kalendarzu” – czytamy na facebooku Tyszko Horses – teamu, który obok Stadniny Koni Nad Wigrami, KJ Agro-Handel Śrem i Kraju Jumping Team wystawił w Olszy w dniach 6-8 września najszerszą stawkę koni.

O rekordowej liczbie uczestniczących koni pisaliśmy już przed imprezą. Ostatecznie w poszczególnych kategoriach wzięły udział: 62 czterolatki, 64 pięciolatki, 60 sześciolatków i 39 siedmiolatków. Ciekawie przedstawia się statystyka z podziałem na księgi stadne. Najwięcej było koni zarejestrowanych w PZHK (76), a z zagranicznych ksiąg stadnych najliczniejszą reprezentację miały: KWPN (51), księga holsztyńska (32), oldenburska (17), Zangersheide (14) i hanowerska (10). 

Jeśli do polskich koni szlachetny półkrwi dodamy inne urodzone w Polsce, ale zapisane do zagranicznych ksiąg (a było ich 28), to okazuje się, że ponad sto koni przedstawionych w SCPMK pochodziło od polskich hodowców. Do tego zajmowały one czołowe lokaty. Widać, że polscy jeźdźcy znowu zaczynają jeździć na koniach z Polski, bo są one często równie dobre jak te importowane.

Doskonale w roli organizatora już po raz 10 spisał się KJ Agro-Handel Śrem. Sam obiekt w Olszy osiągnął w tej chwili europejski poziom, a perfekcja w przygotowaniu imprezy i gościnność włodarzy znana jest wszystkim nie od dziś.. Co bardzo ważne przy tego typu zmaganiach oprócz nagród finansowych i tytułów na czempiony czekały okazałe trofea honorowe.

4-latki

Z całą pewnością można stwierdzić, że sposób oceny na styl był najbardziej obiektywnym w historii wszystkich tego typu imprez w Polsce. Już w zeszłym roku organizatorzy postawili na trzech niezależnych arbitrów, z których ocen wyciągano średnią. Teraz było ich pięciu, a odrzucanie skrajnych ocen znacząco wykluczało możliwość niesprawiedliwego wyniku. Niezależnie od tego, pracę całej piątki - Andrzeja Matławskiego, Antoniego Dahlke (sędziowie z uprawnieniami PZJ), Grzegorza Kubiaka (przedstawiciel zawodników), Tomasza Bagniewskiego (przedstawiciel hodowców) i Rudigera Wassibauera (przedstawiciel trenerów) należy ocenić bardzo wysoko. W przypadku wielu koni noty były zgodne i trafnie oddające predyspozycje prezentowanych wierzchowców.

Zdecydowanie wygrał wyhodowany w Holandii ogier Kentucky WM (KWPN, Crespo x Sottise De Wemmel) należący do Wojciecha i Joanny Matyla. Koń ten, doskonale zaprezentowany przez Szymona Stasiaka, został oceniony najwyżej w obydwu konkursach, a sędziowie nie szczędzili mu not 9 i wyższych.

Drugie miejsce (oceniony dwa razy na drugą pozycję) zajął kolejny koń z Holandii - Kandy Progress (KWPN, Zapatero VDL x Negro) którego do jazdy Michałowi Tyszko powierzyła Alicja Mielcarek.

Na trzecim uplasował się wyhodowany w Stadninie Koni Nad Wigrami ogier Dżentelmen (SP, Elvaro x Grand Presidium) dosiadany przez Łukasza Troszczyńskiego. W pierwszej dziesiątce na miejscu piątym ex aequo znalazły się jeszcze dwa konie od polskich hodowców. Zarejestrowana w księdze PZHK Unica-K (hodowca i właściciel: Marek Kubacki) oraz zarejestrowany w księdze holsztyńskiej ogier Vestari (hodowca i właściciel: Michał Szadkowski).

 5-latki

W kategorii pięciolatków aż dwanaście koni utrzymało po trzech konkursach zerowy wynik. Parkury w tej, jak i w kolejnych dwóch kategoriach, były wymagające, do tego normy czasu wymuszały płynny galop. Tak duża liczba zerowych świadczy o tym, że prezentowane w SCPMK wierzchowce są coraz lepsze.

Po rozgrywce wygrał Julio Enkel (KWPN, Montender x Karandasj) pod Wojciechem Dahlke. Konia wyhodował i jest jego właścicielem Antoni Dahlke, który od lat szeroko współpracuje z Holenderskimi hodowcami (głównie z Janem Greve). Być może dlatego większość wyhodowanych przez siebie koni rejestruje w księdze KWPN. Julio Enkel, syn podwójnego złotego medalisty mistrzostw Europy i medalisty Igrzysk Olimpijskich (pod Marco Kutscherem) już w konkursach podstawowych, a jeszcze bardziej w rozgrywce pokazał, że jest koniem nie tylko dokładnym, ale i bardzo zwinnym, szybkim i świetnie reagującym na pomoce, a wiadomo że właśnie takie potrzebne są we współczesnym sporcie skokowym.

Drugie miejsce zajął prezentowany przez Michała Jóskowiaka Vigo Heywood HZ (ZANG, Vigo D'ersonilles x No Limit). Syn mistrza świata - Vigo D'ersonilles to kolejny koń o dużych możliwościach.

Na trzecim miejscu uplasowała się wyhodowana w Stadninie Koni Nad Wigrami klacz Liryka (SP, Kannan x Livello), dosiadana przez Łukasza Troszczyńskiego. Biorąc pod uwagę, że na miejscu siódmym był Sasilio (SP, Cassilio x Alywar) wyhodowany w Stadninie Koni Widzów, na ósmym Stakkato Lazar (OLD, Stakkato Gold x Cancoon) wyhodowany przez Edmunda Lazarewicza, a na dziesiątym – Carissima (SP, Arezzo VDL x Carambole) z SK Nad Wigrami, to okazuje się, że aż pięć koni z top ten pięciolatków urodziło się w Polsce.

6-latki

Tu czyste konto do końca zachowało dziewięć koni.

Wygrał Nivard van de Celieburg (BWP, Emerald Van't Ruytershof x Contendro I) dosiadany przez Michała Tyszko, a należący do EuroHorse. Koń pokazał, że podobnie jak jego ojciec, dosiadany przez Harriego Smoldersa, będzie wierzchowcem bardzo skutecznym.

Drugie miejsce zajęła klacz Issem (KWPN, Quality Time x Clinton) pod Adamem Grzegorzewskim, a trzecie – urodzona w Polsce u Edmunda Lazarewicza oldenburska Velvet Lazar (OLD, Verdi x Numero Uno). Najwyżej sklasyfikowanym koniem zapisanym do księgi PZHK został dosiadany przez Małgorzatę Ciszek-Lewicką Niko (Chacco Fly x Alfaro) ze Stadniny Koni Nowielice, ale przed nim znalazły się jeszcze hanowerski Quick Step (Quintender x Calido) ze Stadniny Kunowo (wł. Katarzyna Skrzyczyńska, zawodnik Jarosław Skrzyczyński) oraz Ielve (KWPN, Quidaro x Carambole), kolejny doskonały koń hodowli Antoniego Dahlke.

7-latki

Konie siedmioletnie uzyskały najlepsze wyniki w półfinałach (przepustką do finału było tu pięć punktów karnych, a w pięciolatkach 9, w sześciolatkach – 8). Sam finał jednak, ustawiony na poziomie zbliżonym do Grand Prix na ZO1*, okazał się bardzo selekcyjny. Stąd do rozgrywki w tej kategorii dostały się tylko cztery konie.

Wygrał, pokonując jako jedyny rozgrywkę na zero, należący do Marzeny Falarz oldenburski Colinero (Cola x Escudo I). Tym samym dosiadający go Michał Tyszko okazał się najlepszym jeźdźcem tegorocznego czempionatu (łącznie zdobył on 3 tytuły).

Na drugim miejscu uplasował się Chepettano (HOL, Chepetto x Calido I) ze stajni Wechta, pod Maksymilianem Wechtą. Ten niezwykle urodziwy siwek wcześniej w konkursach z oceną stylu niejednokrotnie otrzymywał noty powyżej 9.

Trzecie miejsce zajął wyhodowany w Polsce przez pana Ireneusza Sławka, a należący do Anny Maliga koń Ogano’s Boy Z (ZANG, Ogano Sitte x Cajero), zapisany do księgi Zangersheide. Koń ten już jako sześciolatek wygrał Grand Prix na zawodach w Poznaniu, będących Memoriałem znanego hodowcy - Andrzeja Kramera. W rozgrywce nie było konia z księgi PZHK, ale aż trzy takie uplasowały się na piątym miejscu ex aequo (4 punkty karne po półfinałach i finale). Wszystkie trzy: Colombina, Wars i Cordoba pochodzą ze Stadniny Koni Nad Wigrami. Tym samym ta założona ponad 20 lat przez Wojciecha Fabińskiego stadnina może poszczycić się najliczniejszą w tej chwili stawką młodych koni z polską marką SP.

Tak liczna stawka bardzo dobrych i świetnie przygotowanych młodych koni daje nadzieję, że wkrótce zdobywać będą one laury w konkursach zaliczanych do światowego rankingu i światowych imprezach najwyższej rangi. Oby długo mogli startować na nich polscy zawodnicy.

 

Autor: Szymon Tarant – portal tylkoskoki.pl

Fot. Świat Koni

 

 

sc logo v6f mniejsze

280 koni wystartuje w najbliższy weekend na hipodromie w Olszy.

Absolutnie rekordową obsadę będzie miał rozgrywany po raz XI Sportowy Czempionat Polski Młodych Koni. Wystartuje w nim 68 czterolatków, 67 pięciolatków, 69 sześciolatków i 35 siedmiolatków. Stawkę uzupełnia 48 starszych koni w dwudziestym piątym, jubileuszowym Memoriale Jana Kantego Dąbrowskiego.

Konie prezentowane będą przez 107 jeźdźców, wśród których nie zabrakło wielu doświadczonych zawodowców z mistrzami Polski Jarosławem Skrzyczyńskim, Markiem Lewickim, Grzegorzem Kubiakiem, Jackiem Zagorem i Kamilem Grzelczykiem na czele.

Ze względu na dużą ilość zgłoszeń, organizatorzy zmienili punkt regulaminu dotyczący liczby koni kwalifikujących się do finału. Teraz w kategoriach 5,6 i 7-mio latków będzie to 60% startujących (nie mniej niż 25 koni). W czterolatkach, które mają tylko dwa konkursy, w finale startują wszyscy. Tu warto dodać, że w tym roku będzie obowiązywał nowy system oceny. Talent najmłodszej grupy oceniać będzie niezależnie pięciu arbitrów. Dwie skrajne oceny będą odrzucane. Organizator do oceny zaprosił dwóch licencjonowanych sędziów PZJ: Antoniego Dahlke i Andrzeja Matławskiego, oraz Grzegorza Kubiaka (przedstawiciel zawodników), Tomasza Bagniewskiego (przedstawiciel hodowców) i Rudigera Wassibauera (jako przedstawiciela trenerów). Spora liczba koni z pewnością przełoży się też na duże zainteresowanie imprezą nie tylko polskiego środowiska skokowego. Doskonałą okazją do wymiany poglądów wszystkich zainteresowanych hodowlą i treningiem koni sportowych będzie piątkowy wieczór przy muzyce flamenco Witka Łukaszewskiego i lampce dobrego wina (około godziny 21:00).

Lista zgłoszeń TUTAJ 

Warto też odwiedzić nową stronę Sportowego Czempionatu Polski Młodych Koni TUTAJ.

Program zawodów (uwaga może ulec drobnym zmianom)

Piątek 06.09.2019

 • 8.00 - I półfinał koni 4-letnich (100 cm) art.7 RRZK
 • 11.00 - I półfinał koni 5-letnich (115 cm) art. 238.1.1
 • 13.45 I półfinał koni 6-letnich (120 cm) art. 238.1.1
 • 16.30 I półfinał koni 7-letnich (125 cm) art. 238.1.1
 • 17.45 Konkurs wstępny Memoriału Jana K. Dąbrowskiego, klasa C1, zwykły art.238.2.1

Sobota 07.09.2019

 • 7.30 II półfinał koni 5-letnich (115 cm) art. 238.1.1
 • 10.15 II półfinał koni 6-letnich (125 cm) art. 238.1.1
 • 13.00 półfinał koni 7-letnich (130 cm) art. 238.1.1
 • 14.45 Finał koni 4 letnich (105 cm) art. 7 RRZK
 • 17.45 Konkurs wstępny Memoriału Jana K. Dąbrowskiego , klasa C1, dwufazowy art. 274.5.3

Niedziela 08.09.2019

 • 7.30 – konkurs pocieszania
 • 9.00 finał koni 5-letnich (120 cm) art. 238.1.1 - z rozgrywką tytuły czempionów i wiceczempionów
 • 11.30 finał koni 6-letnich (130 cm) art.238.1.1 - z rozgrywką tytuły czempionów i wiceczempionów
 • 14.00 finał koni 7-letnich (135cm) art. 238.1.1 - z rozgrywką tytuły czempionów i wiceczempionów
 • 16.00 Memoriał Jana K. Dąbrowskiego, klasa CC, - dwunawrotowy

Listy startowe, wyniki, program na bieżaco TUTAJ

Zapraszamy przed ekrany monitorów komputerowych i ekrany urządzeń mobilnych na internetowa relację wideo z niedzielnych finałów, jaką przeprowadzi zespół Świata Koni.

 

Zdjęcie do Newsa

 

W niedzielę 1 września poznamy zwycięzców pierwszej edycji Turnieju Nadziei Olimpijskich i Orła Białego.

Cykl zawodów zorganizowany przez KJ Agro-Handel Śrem na nowoczesnych hipodromach w Olszy przez cały sezon cieszył się olbrzymim powodzeniem. Liczba startujących par w pojedynczych zawodach wielokrotnie przekraczała 250. Po pięciu zawodach kwalifikacyjnych w kategorii Profi zostało sklasyfikowanych (to znaczy zdobyli co najmniej 1 punkt) 127 zawodników, a w kategorii Amator – 96. Ostateczne rozstrzygniecie będzie miało miejsce podczas finału zaplanowanego na weekend 31.08-1.09. Walka zapowiada się bardzo ciekawie. Wiele wskazuje na to, że bezpośredni bój o główną nagrodę – samochód KIA – stoczą między sobą lider i wicelider tabeli – Łukasz Wasilewski i Łukasz Brzóska. Obaj to zawodnicy zawsze jeżdżący szybko i ambitnie. Na trzecim miejscu w tabeli jest w tej chwili triumfator najważniejszych konkursów dwóch ostatnich etapów – Szymon Stasiak. W kategorii amatorów największe szanse na końcowy sukces ma liderująca Klaudia Matoszko.

Szymon Tarant.

fot. Paula Bartkowiak

Zdjęcie do art. FINAŁ

Podczas finału Turnieju Nadziei Olimpijskich i Orła Białego walka o główną nagrodę trwała do ostatniego przejazdu.

Rozegrane w miniony weekend zawody w Olszy, w których wzięło udział blisko 300 par, były finałem trwających od kwietnia rozgrywek Turnieju Nadziei Olimpijskich i Orła Białego.

Auto

Po pięciu etapach różnice między pierwszą dwójką – Łukaszem Brzóską (KJ Brzóska Sport Horses) a Łukaszem Wasilewskim (KJ WSH Equifirst Przybyszewo) – były minimalne. Podczas ostatnich zawodów punkty można było zdobywać jeszcze w sześciu konkursach, i we wszystkich ta dwójka plasowała się w czołówce. O wszystkim miał zadecydować ostatni konkurs – Grand Prix (135 cm). I tu obaj rywale dostali się do rozgrywki. Konkurs wygrał Łukasz Brzóska, a Wasilewskiemu ta rozgrywka zupełnie nie wyszła. Jednak w ostatecznym rozrachunku okazało się, że to ten drugi – z minimalną przewagą 3,5 punktu (zgromadził ich łącznie 964,5) został zwycięzcą turnieju i odebrał nagrodę główną – samochód KIA. Na trzecim miejscu w turnieju uplasował się Szymon Stasiak (KJ Olmet-OstSped Ostrów Wlkp). Ten zawodnik otrzymał też specjalną nagrodę od mistrza olimpijskiego Jana Kowalczyka i Bober Team. Brązowy Wawrzyn został przyznany przez komisję wyróżniającemu się zawodnikowi młodego pokolenia.

Wawrzyn

W kategorii amatorów triumfowała Klaudia Matoszko (KJ Agro-Handel Śrem), drugie miejsce zajęła Marianna Stawicka (KJ Kapada Wiry) , a trzecie – Julia Janku (KJ Ranczo Kołata).

Zdjęcie w artykuł AMATOR

„Po frekwencji i zaciętości rywalizacji widać, że nasz turniej zyskał wielu zwolenników, zarówno wśród profesjonalistów, jak i amatorów. Cieszy, że kolejne przedsięwzięcie klubu Agro-Handel przekłada się na wzrost poziomu jeździectwa. Już teraz zapraszamy na turniej w roku 2020. Przyjęta przez nas formuła okazała się dobra, ale planujemy wprowadzenie pewnych udoskonaleń. Dziękuję zawodnikom, kibicom i sponsorom. Za tak wspaniałą organizację turnieju chciałem również podziękować Prezesowi KJ Agro-Handel Śrem, panu Janowi Ciesielskiemu.” – powiedział pomysłodawca i organizator turnieju właściciel KJ Agro-Handel Śrem Jan Ludwiczak.

W całych rozgrywkach sklasyfikowanych zostało 127 zawodników w kategorii Profi, i 96 w kategorii Amator.

Ranking kategorii Profi TUTAJ.

Ranking kategorii Amator TUTAJ.

 

 

sc logo v6f

W dniach od 6 do 8 września na hipodromie w Olszy odbędzie się XI Czempionat Polski Młodych Koni oraz XXV Memoriał Jana Kantego Dąbrowskiego.

Zapraszamy do zapoznania się z PROPOZYCJAMI.