głowne

Zwycięstwem Jarosława Skrzyczyńskiego w głównej kategorii oraz pełnym sukcesem organizacyjnym i sportowym klubu Agro Handel Śrem zakończyły się rozgrywki Polskiej Ligi Jeździeckiej 2019.Finał PLJ 2019 odbył się w miniony weekend na hipodromie w Olszy. W konkursie Grand Prix (kategoria złota PLJ) do rozgrywki zakwalifikowało się pięć par. Po szybkich i bezbłędnych przejazdach triumfował Jarosław Skrzyczyński. Zajął pierwsze miejsce na Jerico, a trzecie na Just Riding California BS. Drugi był Krzysztof Ludwiczak (nie liczący się do finału ligi) na koniu Diaroubet. Podium całej klasyfikacji kategorii Złotej należało do zawodników KJ Agro-Handel Śrem. Liderem pozostał Skrzyczyński, który z Olszy wyjechał samochodem Toyota. Na miejscu drugim uplasował się Mściwoj Kiecoń, a na trzecim – Dawid Skiba. Tym samym Jarosław Skrzyczyński, czterokrotny mistrz Polski, czterokrotny zdobywca Pucharu Polski i wielokrotny triumfator rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego po raz pierwszy w swojej karierze sięgnął po czwartą koronę polskich skoków przez przeszkody – zwycięstwo w najbardziej prestiżowej kategorii Polskiej Ligi Jeździeckiej.

 

na stronę

na stronę 1

 

„Co tu dużo mówić – ostatnie tygodnie nie były dla mnie szczęśliwe, także cieszę się tym bardziej, bo zła passa została przełamana. Konie skakały bardzo dobrze, a organizacja w Olszy jak zawsze stała na wysokim poziomie.” – powiedział Jarosław Skrzyczyński, który podczas zawodów przedłużył na kolejne dwa lata kontrakt z KJ Agro-Handel.

W finałowych zmaganiach rundy Srebrnej najlepszy był Arkadiusz Fimmel na Benefisie, a drugie miejsce zajął Jarosław Skrzyczyński na koniu Greatest. Trzecia była Daria Kobiernik na Venus, ale nawet ten wynik nie pozwolił wiceliderce na zwycięstwo w całej klasyfikacji rundy. Główną nagrodę – samochód marki Toyota, dzięki doskonałej postawie we wcześniejszych etapach (trzy wygrane i dwa drugie miejsca) – wywalczył Dawid Skiba z KJ Agro-Handel Śrem. Na miejscu drugim uplasowała się Daria Kobiernik (Zielonogórski KJ Przylep-Lotnisko), a na trzecim Jarosław Skrzyczyński.

Srebrna

W konkursie finałowym rundy Brązowej zwyciężyła Karolina Godoś na Cosa Che. Druga była Michalina Krzyżyńska na Cristiano, a trzeci – Szymon Tęcza na Chacco Blue AS L. Dzisiejszym zwycięstwem amazonka KJ Royal Opole zapewniła sobie pierwsze miejsce w tabeli całej rundy, i odebrała nagrodę główną w postaci skutera Junak. W końcowej klasyfikacji miejsce drugie zajęła Anna Białas z KJ Infernal Team, a trzecie – reprezentant KJ Agro-Handel Śrem Szymon Tęcza.

Brązowa

W sobotę odbyły się finałowe rozgrywki w ramach Drużynowego Pucharu Polski. Wystartowały w nich drużyny, które po siedmiu etapach zajmowały cztery czołowe miejsca w tabeli: KJ Agro-Handel Śrem, KJ Trachy Sośnicowice, Kraju Jumping Team oraz KJ Infernal Team. Trzy  pierwsze z nich po przejazdach swoich reprezentantów zachowały zerowe konto i czekała je rozgrywka o zwycięstwo. W niej bezbłędna i najszybsza była Paulina Koza na Kontador vd Moolendref. Tym samym w konkursie i w całej rywalizacji zwyciężyła drużyna KJ Trachy Sośnicowice. Drugie miejsce w konkursie zajęli zawodnicy Kraju Jumping Team a trzecie – gospodarze – KJ Agro-Handel Śrem. Ostatecznie w końcowym rankingu Drużynowego Pucharu Polski na pierwszym miejscu uplasowały się Trachy Sośnicowice, drugie miejsce zajął KJ Agro-Handel Śrem, a trzecie – Kraju Jumping Team.  

na stonę drużyna

Zarówno cały cykl, jak i sam finał można uznać za sukces organizacyjny tych stworzonych przez PZJ cyklicznych rozgrywek sezonu otwartego. W mijającym sezonie, jak i rok wcześnie, organizatorem i koordynatorem PLJ był Klub Jeździecki Agro-Handel Śrem.„Dziękuję wszystkim zawodnikom, jak i poszczególnym organizatorom etapów: Lotar Biskupiec, SO Bogusławice, KJK Szary Michałowice, Stajni Przybylscy Biały Las, ZKS Drzonków oraz JKS U Robsonów. Bez ich zaangażowania nie byłoby tej imprezy.” – powiedział przewodniczący Komitetu Organizacyjnego PLJ - Jan Ludwiczak.

Tekst : Szymon Tarant

Fot: Paula Bartkowiak